Company Logo

Gościmy

Odwiedza nas 46 gości oraz 0 użytkowników.

Historia rozwoju Spółdzielni Mieszkaniowej "Zjednoczeni" w Bydgoszczy

 

Myśl powołania Spółdzielni zrodziła się w październiku 1957 roku na naradzie dyrektorów i przedstawicieli przedsiębiorstw budownictwa rolniczego. Agitacja i przekonanie o realnej możliwości otrzymania mieszkania drogą budownictwa spółdzielczego nabrały realnych kształtów. Rezultatem przekonania o słuszności tej idei, w pierwszym rzędzie pracowników przedsiębiorstw budownictwa rolniczego w Zjednoczeniu Budownictwa Rolniczego, było Walne Zgromadzenie Założycieli Członków, które odbyło się 22 stycznia 1958 roku. Wzięło w nim udział 20 osób będących członkami założycielami.

W wyniku ogromnego zaangażowania członków, pierwszy budynek spółdzielczy powstał już w roku 1958 przy ul. Kaliskiej 9. Ten oto przykład wzmocnił słuszność idei spółdzielczego budownictwa mieszkaniowego. Stale rosnąca liczba członków była czynnikiem mobilizującym władze i organy Spółdzielni. Koncentrowały się one przede wszystkim na procesie inwestycyjnym, którego głównym celem było zwiększenie liczby mieszkań,a także na stworzeniu odpowiedniej infrastruktury

Z upływem lat - równolegle występowało zagadnienie właściwej eksploatacji i gospodarki zasobami mieszkaniowymi, jak również zaspakajanie potrzeb kulturalnych i socjalnych członków.

W kilka lat po powstaniu Spółdzielnia Mieszkaniowa "Zjednoczeni" przejęła zasoby i członków innych spółdzielni. W jej szeregi weszli członkowie Przyzakładowej Spółdzielni przy Wojewódzkim Związku Gminnych Spółdzielni (25.02.1960 r.) , Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej przy Bydgoskich Fabrykach Mebli (06.08.1964 r.), Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej ,,Parowóz" (01.07.1971 r.).

W latach 70., w dobie gospodarki socjalistycznej Spółdzielnia realizując politykę mieszkaniową państwa w sposób znaczący powiększyła swoje zasoby mieszkaniowe. W wyniku działań inwestycyjnych tego okresu ze Spółdzielni zrzeszającej kilkuset członków powstała Spółdzielnia licząca ich blisko 8 tysięcy. Lata 80-te i kryzys gospodarczo-ekonomiczny spowodował spowolnienie procesu inwestycyjnego, a dowodem na to jest realizacja i oddanie do użytku w okresie 1980 - 1990 zaledwie 1,2 tysiąca mieszkań.

Zmiana systemu politycznego i nowe realia gospodarczo - ekonomiczne po 1989 roku stworzyły sytuację niekorzystną, dla rozwoju budownictwa spółdzielczego. Podejmowane odtąd próby realizacji inwestycji napotykały na szereg trudności.

Lata 90-te i przeobrażenia gospodarki w wolnorynkową doprowadziły również do zmiany polityki i kierunków rozwoju Spółdzielni. Skoncentrowała ona swoje działania na utrzymaniu zasobów w należytym stanie technicznym, remontach i bieżącej konserwacji oraz obsłudze członków. Wszystkie te działania skierowane są na racjonalne gospodarowanie środkami Spółdzielni w myśl art. Ustawy Prawo Spółdzielcze stwierdzającego: "spółdzielnia prowadzi działalność gospodarczą na zasadach rachunku ekonomicznego, przy zapewnieniu korzyści członkom spółdzielni".

Statystyka

Odsłon artykułów:
2398827

Znajdź w Serwisie

Gala 60 lat

BuaXua Calendar

Informacje

Wiadomości z kraju
Money.pl - Kliknij po więcej
  • Na węgiel, na wiatr i słońce. Oto największe elektrownie świata
    Apetyt ludzkości na energię rośnie. Jak wylicza serwis VisualCapitalist, każdego dnia ludzie zużywają około 63 300 000 megawatogodzin (MWh) energii elektrycznej do zasilania domów, miejsc pracy i pojazdów! Obecnie jest to głównie energia z węgla i gazu. Jednak odnawialne źródła energii coraz śmielej dołączają do grona największych źródeł. Zobaczcie sami, oto największe elektrownie świata pod względem dobowej produkcji. Dla porównania przywołujemy także polskich rekordzistów, którzy wypadają dość blado na tle światowych gigantów.
  • Gry, klocki, lalki warte fortunę. Sprawdź, czy w twojej piwnicy nie ma skarbów
  • Hotele, siłownie i kluby nocne. Tak wygląda drugie życie kościołów
  • Pierwsi milionerzy III RP. Kiedyś królowali na listach najbogatszych, dziś niewielu o nich pamięta
  • Nasze drogie drogi. Zobacz, ile tak naprawdę kosztuje budowa autostrad i ekspresówek
  • Cubus nie był pierwszy. Tak zagraniczne marki przegrywały walkę o polskiego konsumenta
Wspierane przez Money.pl
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2019-10-21
USD 3,8307 -0,51%
EUR 4,2775 -0,16%
CHF 3,8899 -0,18%
GBP 4,9709 +0,08%
Wspierane przez Money.pl
Skala podatkowa
Money.pl - Kliknij po wiecej
Podstawa Podatek
Ponad Do
  85 528 PLN 18% minus 556,02 PLN
85 528 PLN   14 839,02 PLN + 32% nadwyżki ponad 85 528 PLN
Wyszukaj urzędy
Money.pl - Kliknij po wiecej
US   ZUS   KRUS   Sąd  Copyright © 2012-2018 SM Zjednoczeni.