W Serwisie
EUSŁUGI
Wodomierze
Fundusz remontowy
Podzielniki
Koszty Energii
Walne Zgromadzenia
- Walne Zgromadzenie 2022
- Walne Zgromadzenie 2021
- Walne Zgromadzenie 2020
- Archiwum Walnego Zgromadzenia 2019
- Archiwum Walnego Zgromadzenia 2018-nadzwyczajne
- Archiwum Walnego Zgromadzenia 2018
- Archiwum Walnego Zgromadzenia 2017
- Archiwum Walnego Zgromadzenia 2016
- Archiwum Walnego Zgromadzenia 2015
- Archiwum Walnego Zgromadzenia 2014
4) sposób uregulowania stanu prawnego do lokalu mieszkalnego - spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu - po śmierci małżonka
Śmierć jednego z małżonków powoduje konieczność złożenia do Sądu Rejonowego w Bydgoszczy wniosku o stwierdzenie nabycia spadku lub poświadczyć dziedziczenie u Notariusza. W przypadku, gdy zmarły nie pozostawił testamentu ustawowymi spadkobiercami są małżonek i dzieci, a w przypadku małżeństwa bezdzietnego :
- małżonek i dzieci zmarłego z innych związków lub
- małżonek, rodzice, rodzeństwo zmarłego lub zstępni rodzeństwa
Najwygodniej dla współmałżonka jest, gdy zmarły pozostawił testament i uczynił go jedynym spadkobiercą. Wówczas taki testament należy załączyć do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku i złożyć w sądzie lub przedłożyć w kancelarii notarialnej celem poświadczenia dziedziczenia.
Z prawomocnym postanowieniem sądu lub aktem poświadczenia dziedziczenia należy niezwłocznie zgłosić się do Spółdzielni.
Jeżeli spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przeszło na kilku spadkobierców, powinni oni poinformować Spółdzielnię, czy zamierzają dokonywać działu spadku ( w celu wyłonienia jednej osoby ), czy też w dalszym ciągu spadkobiercy będą współwłaścicielami własnościowego prawa do lokalu w częściach.
Jeżeli spadkobiercy nie zamierzają dokonywać działu spadku, powinni oni:
- w terminie 1-go roku od dnia otwarcia spadku, wyznaczyć spośród siebie pełnomocnika w celu dokonywania czynności prawnych związanych z wykonywaniem tego prawa. W razie bezskutecznego upływu tego terminu, na wniosek spadkobiercy lub Spółdzielni, sąd w postępowaniu nieprocesowym wyznaczy przedstawiciela ( Art. 179 pkt.1 Ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych - Dz.U. 2001 Nr 4 poz. 27 z późniejszymi zmianami ). Pełnomocnik - współwłaściciel lokalu mieszkalnego staje się członkiem Spółdzielni.
W przypadku dokonania działu spadku , spadkobierca, któremu przypadło spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu staje się członkiem Spółdzielni.
5) sposób uregulowania stanu prawnego do lokalu mieszkalnego - spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu - po rozwiązaniu małżeństwa
Rozwiązanie małżeństwa, któremu przysługiwało spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, nie rodzi tak przykrych konsekwencji, jak w przypadku spółdzielczego lokatorskiego prawa. Małżonkom przysługuje w równych częściach prawo do lokalu mieszkalnego i to od nich zależy, czy dokonają podziału całego majątku dorobkowego, czy też nie.
Należy jednak pamiętać, że niedokonanie tych czynności powoduje, że żaden z byłych małżonków nie może jednoosobowo decydować o losie mieszkania w przyszłości.
Szczegółowe informacje w powyższych sprawach można uzyskać w Dziale Obsługi Mieszkańców SM ,,Zjednoczeni” w Bydgoszczy przy ul. Powstańców Wielkopolskich 53 lub pod numerem telefonu: (52) 342-71-64 w. 38-40.